Zielony dach - nieograniczone możliwości |
|
07.07.2009. |
Z uwagi na niewielką powierzchnię dostępnych do zabudowy gruntów w tym jednym z najbardziej zaludnionych państw świata budynki wznoszą się coraz wyżej, a miejsc, gdzie można zaznać uroku zieleni jest coraz mniej.
To warunki, które kształtują przestrzeń w Singapurze. Są jednak tacy, którym wiedza i wyobraźnia pozwala zagospodarować każdy skrawek dachu budynku. Przykładem jest jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie – Subaru. Jej wizytówką stał się tor testowy dla samochodów terenowych, wykonany na dachu siedziby z wykorzystaniem nowoczesnych technologii firmy ZinCo.
Koncepcją przewodnią projektu było stworzenie kompozycji zieleni, w którą wpisywałby się tor do jazdy ekstremalnej o różnych rodzajach nawierzchni. Znajdują się tam stanowiska pokazowe samochodów, zbiorniki wodne, a także kamienny tunel z wodospadem tworzącym wodną bramę.
Taki jest efekt wizualny. Natomiast od strony technicznej obiekt to dach obciążony zbiornikami wodnymi, narażony na niekorzystne działanie korzeni roślin, wystawiony na duże obciążenia statyczne (tunel, drzewa) i dynamiczne (ekstremalny ruch samochodowy). Aby uprościć prace izolacyjne, wszystkie elementy wykończenia dachu ułożono na warstwie drenującej. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałego i elastycznego drenażu Elastodrain EL 202 wykonanego z masywnego kauczuku.
Układ warstw Wodoszczelny beton Jednym z najistotniejszych elementów jest zabezpieczenie budynku przed ingerencją wody – hydroizolacja dla zielonego dachu musi być wysokiej jakości. W tym przypadku rolę bariery wodnej pełni beton wodoszczelny.
Folia przeciwkorzenna Pokrycie stropu musi być chronione przed przerostem korzeni roślin. Zastosowana folia przeciwkorzenna WSB 80 PO z poliolefinu, zgrzewana gorącym powietrzem na zakładach, chroni pokrycie dachu przed perforacją.
Warstwa przekładkowa Na każdym dachu konieczna jest warstwa poślizgowa, zapobiegająca negatywnym skutkom sił tarcia. W przypadku ruchu samochodowego zabezpieczenie to powinno być stosowane podwójnie, a to z uwagi na dwukierunkową możliwość ścinania. Tutaj role tę pełni folia TGF 20 wspólnie z ww. folią przeciwkorzenną.
Drenaż Zastosowany Elastodrain EL 202 to odporna na ekstremalne obciążenia płyta drenażowoochronna, wykonana z formowanego kauczuku. Stosowana jest jako warstwa pod drogi pożarowe, parkingi i zieleń.
Włóknina filtracyjna Termicznie wzmocniona warstwa filtrująca, odporna na obciążenia mechaniczne. Oddziela substrat lub nawierzchnie użytkowe od drenażu, zapewniając wolne przestrzenie potrzebne do swobodnego odprowadzania wody.
Substrat dachowy Odpowiednia mieszanka części mineralnych i organicznych. Nie zawiera frakcji pylastych, które po pewnym czasie osiadają na włókninie filtracyjnej, powodując niedrożność systemu. Należy pamiętać, że humus nie nadaje się na zielony dach.
Sukces Omówiony projekt jest interesujący przede wszystkim ze względu na specyfikę zastosowania systemu zielonego dachu. Zaczynając inwestycję z zielonymi dachami trzeba jednakże być świadomym, że każdy dach wymaga indywidualnego podejścia. Przy projektowaniu należy przede wszystkim pamiętać o wielu zasadach funkcjonowania i dobierania poszczególnych elementów systemu. Łatwo jest bowiem popełnić błąd, przez który cały zielony dach będzie wymagał ponownego wykonania.
Doradcy techniczni firm dystrybuujących materiały często oferują pomoc w zakresie projektowania i wykonania zielonych dachów. Dzięki takiej pomocy, zastosowaniu materiałów o odpowiednich właściwościach oraz należytej jakości wykonania można uzyskać efekt, który będzie zadziwiał przez dziesiątki lat. Trzeba jednak pamiętać, żeby przy wyborze specjalisty kierować się jego wiedzą i długoletnim doświadczeniem. |