W czerwcu 2008 roku zostałem zaproszony do przygotowania oferty na naprawę dachu hali magazynowej firmy Alfa Fruit w Warzymicach pod Szczecinem. Na miejscu zastałem halę o konstrukcji stalowej z lat 80., przykrytą dwuspadowym dachem o powierzchni 1850 m2, wykonanym w układzie: blacha trapezowa/wełna mineralna/blacha trapezowa. Sposób ułożenia pokryciowej blachy trapezowej gr. 0,60 mm. (a więc raczej cienkiej) nie zapewnił szczelności dachu, który od początku eksploatacji przeciekał i wszystkie dotychczasowe próby doraźnej naprawy były nieskuteczne. Właściciel obiektu oczekiwał ostatecznego rozwiązania problemu dachu.
Jak mocować? Po wizji lokalnej i analizie sytuacji uznałem, że na dachu wykonać należy nowe pokrycie bitumiczne. Problemem był jednak wybór systemu mocowania nowego pokrycia. Blacha trapezowa o grubości 0,60 mm uniemożliwiła zastosowanie standardowego systemu mechanicznego mocowania wkrętami samowiercącymi, a systemy specjalne nie dają gwarancji trwałości i znacznie podnoszą koszt montażu nowego pokrycia. Rozwiązanie znalazłem w ofercie technicznej firmy Vedag – klejony system montażu poszczególnych warstw dachu uniezależniał wykonawcę od problemu wynikającego z grubości zastosowanej blachy.

Ostatecznie przyjęto technologię: – fałdy blachy wypełniono kształtkami styropianowymi przygotowanymi na wymiar, wklejonymi na kleju bitumicznym Vedatexadhesiv, – górne fałdy blachy trapezowej zagruntowano preparatem Emaillit BV-extra, – pokrycie wykonano z papy samoprzylepnej Vedaproof TV-SN. Papa nawierzchniowa Vedaproof TV-SN charakteryzuje się parametrami: – grubość: 4,5 mm, – wkładka nośna: kompozyt poliestrowo-szklany 275 g/m2, – siła zrywająca: podłużna 1000 N/5 cm, poprzeczna 900 N/5 cm, – wydłużenie przy sile zrywającej: podłużnej 35%, poprzecznej 35%, – zakres elastyczności: od –35°C do +130°C. Technologia układania pap samoprzylepnych ogólnie polega na rozwinięciu materiału z rolki na przygotowanym podłożu, przymiarce, ewentualnym docięciu papy, zdjęciu folii zabezpieczającej od spodu i ostatecznym klejeniu z dociskiem do podłoża.

W przypadku układania papy Vedaproof TV-SN w średniej i niskiej temperaturze otoczenia firma Vedag zaleca stosowanie bębna z blachy, na który nawija się papę, następnie płomieniem z palnika aktywuje się bitum i przykleja papę do styropianu. Zastosowanie bębna o średnicy 40–50 cm ma wykluczyć możliwość uszkodzenia styropianu płomieniem z palnika. Z uwagi na realizację robót dekarskich przy bardzo upalnej pogodzie (ponad 30°C), wykorzystaliśmy te warunki i przyklejaliśmy papę bezpośrednio do przygotowanego podłoża bez pomocy palnika. Do wykonania obróbki pasa nadrynnowego zastosowano papę podkładową samoprzylepną Vedatop SU, co było konsekwencją wyboru technologii klejenia „na zimno”.
Dwojaki zakład Bardzo interesującym rozwiązaniem technicznym jest zakład papy Vedaproof TV-SN. Ma on szerokość 10 cm, z czego wewnętrzny pasek o szerokości 2 cm jest samoprzylepny, a część zewnętrzną szerokości 8 cm należy zgrzewać palnikiem. W praktyce 2-centymetrowy samoprzylepny pasek zapewnia wstępną szczelność pokrycia na etapie montażu, a na etapie zgrzewania reszty zakładu skutecznie zabezpiecza styropian przed płomieniem palnika.
Dach w 7 dniRealizację podzielono na następujące etapy: – przygotowanie podłoża, – montaż hydroizolacji, – wykonanie obróbek dekarskich wentylatorów i krawędzi dachu, – zgrzewanie zakładów. Zespół pięciu pracowników wszystkie prace wykonał w 7 dni, z czego najbardziej pracochłonne było przygotowanie podłoża – wklejanie kształtek styropianowych. Moi pracownicy bardzo szybko opanowali nową technologię uszczelniania dachu papą samoprzylepną i docenili jej „czystość”. Lekkie, ale bardzo mocne pokrycie bitumiczne w układzie klejonym nie tylko skutecznie uszczelniło, ale dodatkowo usztywniło bardzo wiotki dach blaszany.
Dłuższa gwarancja Standardowo udzielam 3 lat gwarancji na wykonane przez moją firmę pokrycie dachu, jednak w przypadku tej realizacji udzieliłem 5 lat gwarancji pod warunkiem corocznych przeglądów dachu. Natomiast z informacji technicznych producenta papy VEDAG wynika, że nowa technologia modyfikacji bitumu HT (jaką zastosowano w papie Vedaproof TV-SN) w porównaniu ze standardową modyfikacją elastomerami znacznie wydłuża trwałość prawidłowo wykonanego pokrycia dachu. Bez obaw mogłem więc udzielić dłuższej gwarancji na wykonawstwo. Na koniec właściciel obiektu wyraził swoje zadowolenie z nowego pokrycia dachu, płacąc należność przed terminem. Odebrałem to jako dowód najwyższego uznania.
Jacek Karwowski
Usługi Dekarskie
Szczecin
www.dachykarwowski.pl