Dachy Płaskie okladka
Reklama
Ergonomiczne i pewne Zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości Email
30.01.2009.
Image
Funkcjonowanie wielu gałęzi gospodarki bez prac wysokościowych byłoby niemożliwe. Dotyczy to w szczególności budownictwa, gdzie znaczna część robót, w świetle obowiązujących przepisów klasyfikowana jest jako praca na wysokości. Praca ta jest zaś związana zagrożeniem upadku z wysokości. Pomimo coraz nowocześniejszego sprzętu ochronnego oraz stale rosnącego zainteresowania metodami asekuracji, wypadki zdarzają się z alarmującą częstotliwością: rocznie w Polsce dochodzi do ponad czterech tysięcy wypadków przy pracy polegających na upadku z wysokości. Jednocześnie największy odsetek wśród ogólnej liczby wypadków na stanowisku pracy zakończonych śmiercią lub poważnymi obrażeniami ciała stanowią upadki z wysokości.

Najczęstsze przyczyny wypadków to niewiedza, rutyna, brak odpowiednich szkoleń, nieodpowiednia organizacja stanowisk pracy oraz dość powszechna niechęć do stosowania indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Szczególnie niepokojący jest niemal powszechny brak przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w budownictwie, gdzie ponad 1/3 śmiertelnych wypadków to upadki z wysokości. Prace rozbiórkowe, transportowe, montażowe murarskie często wykonywane są w miejscach i w sposób narażający pracownika na upadek z wysokości. Osoby wykonujące te prace niejednokrotnie nie
Image
posiadają żadnego przeszkolenia i nie używają osobistego sprzętu chroniącego przed upadkiem. Niezmiernie istotne jest zatem podnoszenie świadomości i kwalifikacji użytkowników w zakresie prawidłowego doboru i stosowania środków ochronnych. Z drugiej strony, użytkownicy sprzętu asekuracyjnego oczekują coraz nowocześniejszych urządzeń i systemów, zapewniających właściwy komfort i użytkowanie, nie ograniczających wydajności pracy. Niejednokrotnie ciężkie, nieergonomiczne szelki bezpieczeństwa oraz trudności w zakotwiczeniu podzespołu łącząco-amortyzującego stanowią wystarczający powód do rezygnacji z zabezpieczenia podczas pracy na wysokości.

Zabezpieczenia przyjazne użytkownikowi
Firma Protekt – producent sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości – szczególny nacisk kładzie na to, aby oferowany sprzęt oprócz zgodności z odpowiednimi normami bezpieczeństwa (potwierdzonej certyfikatami CE) był jak najbardziej przyjazny użytkownikowi. Dotyczy to szeregu modeli nowoczesnych szelek bezpieczeństwa (np. komfortowe modele P-51E P-70, P-80), a także różnych typów urządzeń łącząco-amortyzujących dobieranych odpowiednio do stanowiska pracy (linki i taśmy bezpieczeństwa z amortyzatorami, urządzenia samohamowne, urządzenia samozaciskowe). Na uwagę zasługuje szczególnie typoszereg urządzeń samozaciskowych z samozwijającą liną stalową lub taśmą (CR200, CR300 i WR200). Są to urządzenia zapewniające właściwą ochronę zgodnie z normą PN-EN 360, umożliwiając jednocześnie swobodę przemieszczania się w pionie i poziomie. Cechują się one także stosunkowo niewielką masą w swojej klasie oraz przystępną ceną. CR 200 i CR 300 są dostosowane do pracy w położeniu poziomym – wraz ze specjalną linką AZ 800 mogą być stosowane jako wygodne zabezpieczenie podczas pracy na dachu.

Znaczenie zakotwienia
Aby pracownik podczas pracy na wysokości był odpowiednio zabezpieczony indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem, musi być prawidłowo zakotwiczony. Gwarancję bezpiecznego i jednocześnie zgodnego z przepisami zakotwiczenia dają jedynie stałe, certyfikowane i oznakowane punkty lub systemy kotwiczące, trwale związane z obiektem, gdzie wykonywana jest praca
Image
na wysokości. Stałe systemy mogą posiadać formę kotw, słupków, lub poziomych lin stalowych. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest trwałe związanie z obiektem, na którym znajduje się stanowisko pracy wymagające ochrony przed upadkiem. Systemy takie wymagają odpowiedniego projektu i najczęściej są instalowane przez wyspecjalizowane ekipy. Poziome systemy linowe Prim i Duo, szynowe Maran i Traser oraz słupki kotwiczące Proton łączą w sobie wszechstronność zastosowania i łatwość użytkowania podczas pracy na wysokości. Systemy te można instalować na większości dachów, ścian, stropów, oraz innych elementów budowli niezależnie od ich konstrukcji.

Aleksander Walas
Protekt
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Reklama



Współpraca

Copyright (c) Polskie Centrum Budownictwa 2001-2025. All rights reserved.
Nasze serwisy: Forum Budowlane, Dachy, Dachy płaskie, Informatyka w budownictwie, Tynki