Dachy Płaskie okladka
Reklama
Systemy intensywnego zazielenienia dachów Email
02.08.2010.
Na dachach zielonych stosuje się dwa rodzaje zazielenienia roślinnego: ekstensywne i intensywne. Ogrody ekstensywne są tańsze w wykonaniu i utrzymaniu, natomiast intensywne wiążą się z większymi kosztami – zarówno wykonania samego dachu, jak i konstrukcji zdolnej do przeniesienia znacznych obciążeń. Pielęgnacja zazielenienia intensywnego także wymaga odpowiednio większych nakładów.
Image
Zazielenienia intensywne mają wysokie wymagania statyczne i muszą być regularnie pielęgnowane. Przy odpowiednim ukształtowaniu warstwy wegetacyjnej, wystarczającym nawodnieniu i zaopatrzeniu w składniki odżywcze, istnieje niemal nieograniczony wybór roślin, porównywalny do uprawy w ziemi – zachowując odpowiednie grubości warstwy wegetacyjnej na dachu można posadzić nawet drzewa. (Warto wiedzieć, że trawa, z uwagi na wysokie wymagania pod względem zaopatrzenia w wodę i składniki odżywcze, także stanowi formę zazielenienia intensywnego). Szczególnie istotne jest zapewnienie stabilności drzew i krzewów przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych (np. zawirowaniami powietrza przy budynku, promieniowaniem itp.)

Rozwiązania drenażu

Systemy intensywnego zazielenienia dachów dają niemal nieograniczone możliwości kształtowania zieleni i przy prawidłowym wykonaniu mogą być użytkowane jako ogrody na dachach. Przy wyborze odpowiedniego układu zazielenienia najistotniejsze są wymagania stawiane warstwie drenażowej: Jak wysoka musi być zdolność gromadzenia wody? Jaka wydajność drenażu? W jakim stopniu warstwa drenująca musi być odporna na ściskanie? Jaki jest jej dopuszczalny ciężar? Czy musi nadawać się pod ścieżki dla ruchu pieszego oraz czy będzie ona również stosowana pod ciągi jezdne? Dzięki rozwiązaniom systemowym firmy Bauder możliwe staje się stworzenie różnorodnych form użytkowych: od łąk aż po uprawę drzew – czyt. ramka na nast. stronie.

Pielęgnacja obiektu ukończonego

Substraty wegetacyjne Bauder charakteryzują się wysoką zdolnością gromadzenia wody. Pomimo tego w przypadku utrzymującej się suszy, powierzchnie zielone, a zwłaszcza trawniki, będące szczególnie wymagającym sposobem zazielenienia intensywnego muszą być regularnie nawadniane. Dzięki elementom gromadzącym wodę firmy Bauder dodatkowe nawadnianie można wprawdzie zredukować do minimum, jednak nie może być ono całkiem zaniechane. Decydujące znaczenie dla utrzymania zazielenienia intensywnego ma poza tym odpowiednie nawożenie. Substraty wegetacyjne Bauder do zazielenienia intensywnego generalnie nie są początkowo nasączane substancjami odżywczymi w celu uniknięcia ichwymycia. Dlatego w trakcie zakładania uprawy należy dostarczyć odpowiednie ilości składnika nawożącego. Dalsze zaopatrzenie w składniki odżywcze uzależnione jest od zapotrzebowania warstwy wegetacyjnej i musi zostać zapewnione w ramach pielęgnacji obiektu gotowego. Substraty składające się w przeważającej części ze składników mineralnych mają wiele zalet, a ponadto w porównaniu z substratami organicznymi są bardziej gruboziarniste. Bardziej gruboziarnista niż część dolna jest też frakcja znajdująca się u góry warstwy. Wskutek tego odpowiednie nawodnienie wraz z nawożeniem szczególnie w fazie początkowej ważniejsze jest przy zasadzaniu trawników z nasion niż w przypadku drzew i krzewów czy roślin wieloletnich. Alternatywę stanowi tutaj zastosowanie trawników z tzw. rolki.

Grubości warstwy wegetacyjnej

Zazielenienie intensywne wymaga również intensywnej pielęgnacji. Zakres czynności i wymagania stawiane fazie rozwoju i utrzymania zazielenienia intensywnego zawarte są w normie DIN 18919 „Rozwój i utrzymanie powierzchni zielonych”. Warto zauważyć, że w normach DIN zdefiniowane zostały tylko prace techniczne dotyczące warstwy wegetacyjnej. Nie znajdują się w nich natomiast informacje dotyczące robót hydroizolacyjnych. Odniesienie do wytycznych FLL (niem. Towarzystwo ds. Badań nad Rozwojem i Strukturą Krajobrazu) wskazuje, że konserwacja urządzeń technicznych, takich jak wpusty dachowe należy również do zakresu nadzoru i utrzymania obiektu ukończonego. W przypadku drzew i krzewów dla ukształtowania warstwy wegetacyjnej obowiązuje zasada, że grubość warstwy substratu dla zazielenienia intensywnego nie może wynosić mniej niż 1/10 wysokości rośliny. Dla trawników i podobnych pokryć grubość intensywnej warstwy wegetacyjnej powinna wynosić przynajmniej 20 cm.



Płyta odsączająca i zasobnik wody


Dla większości dachów o zazielenieniu intensywnym optymalnym rozwiązaniem jest wykonana z polistyrenu płyta gromadząca wodę Bauder Wasserspeicherplatte WSP 50 lub 75. Jej zdolność gromadzenia wody przyczynia się do efektywnego nawodnienia warstwy wegetacyjnej. Nadmiar wody zostaje szybko i pewnie odprowadzony systemem drenażowym.
Image



Element drenujący i zasobnik wody

Intensywne miejsca zazielenienia w połączeniu z pasmami dla ruchu kołowego projektowane są często na garażach podziemnych. Element drenujący i gromadzący wodę Bauder DSE 60 dzięki swojej wysokiej wytrzymałości na ściskanie może być stosowany na całej powierzchni takiej części budowli, po wypełnieniu specjalnym betonem nadaje się nawet pod ciężarówki. Spodnia strona elementu została zaprojektowana w ten sposób, że posiada duże powierzchnie styczności z podłożem, dzięki czemu nacisk zostaje w dużej mierze rozdzielony i chroni przed punktowym obciążeniem hydroizolacji. Inwestorzy ze szczególnie proekologicznym nastawieniem mogą zastosować drenaże mineralne, charakteryzujące się dodatkową zaletą – możliwością spiętrzania wody w warstwie drenującej.
Image



Płyta drenująca


Dzięki znajdującemu się na spodniej stronie systemowi kanałów płyta Bauder DP 50 w wydajny sposób odprowadza nadmiar wody ze wszystkich rejonów dachu. Równocześnie dzięki jej niewielkiemu ciężarowi możliwe jest zwiększenie grubości substratu roślinnego przy dachach o niewielkiej rezerwie wytrzymałości na obciążenie i stworzenie w ten sposób dodatkowej przestrzeni dla korzeni.
Image
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Reklama



Współpraca

Copyright (c) Polskie Centrum Budownictwa 2001-2025. All rights reserved.
Nasze serwisy: Forum Budowlane, Dachy, Dachy płaskie, Informatyka w budownictwie, Tynki