29.01.2009. |
Dach garażu w budynku Villa Marina w Warszawie wymagał przygotowania pod dach zielony. Wybór inwestora padł na EPDM i powłoka hydroizolacyjna została wykonana z samoprzylepnej membrany Resitrix.
Garaż podziemny między dwoma budynkami mieszkalnymi przykryty został EPDM Resitrix. Elastomer niemieckiej firmy Phoenix przywożony jest na plac budowy w rolkach o standardowej długości 10 m. W tym przypadku zastosowano Resitrix SKW (samoprzylepny) na dachu płaskim odwróconym, bezspadkowym, o powierzchni 1000 mkw. Na wybór takiego a nie innego materiału zdecydował się sam inwestor ze względu na bezspadkową charakterystykę dachu. Brał przy tym pod uwagę szczelność, trwałość i rozciągliwość pokrycia oraz oszczędność czasu i pieniędzy podczas układania.
Łatwe układanie O ile sam dach nie nastręczał wykonawcom większych trudności, to warto zwrócić uwagę na ekspresowe tempo pracy. Położenie i uszczelnienie pokrycia na połaci trwało zaledwie 2 dni. W sumie prace na dachu tej wielkości trwały tydzień wraz z obróbkami. Producent przytacza ciekawą anegdotę na ten temat w swoich materiałach reklamowych. Dotyczy ona renowacji dachu na stacji polarnej instytutu geologii na Antarktydzie. Osiedle kontenerów mieszkalnych zostało pokryte gładką blachą, która zaczęła przeciekać na łączeniach. W związku z tym poszukiwano całopowierzchniowej hydroizolacji do zastosowania w tak ekstremalnych warunkach pogodowych, gdzie skoki temperatury wynoszą od +10°C w godzinach popołudniowych (temperatura nagrzanej przez słońce blachy) do –30°C już w dwie godziny później. Tym wymaganiom sprostał Resitrix. Prosta i nieskomplikowana technologia układania tego materiału (po zagruntowaniu podłoża samoprzylepny Resitrix został przyklejony do blachy, a złącza połączono ze sobą gorącym powietrzem) umożliwiła polarnikom, bez żadnych umiejętności dekarskich, wykonanie tych prac we własnym zakresie.
Samoprzylepna membrana Resitrix należy do pokryć jednowarstwowych. Materiał jest lekki – jedna rolka waży 25 kg, co zdecydowanie ułatwia pracę. Wariant samoklejący SKW składa się z:
- warstwy wierzchniej z kauczuku EPDM, zbrojonej wewnątrz siatką z włókna szklanego pokrytej obustronnie elastomerem termoplastycznym,
- warstwy spodniej z bitumu modyfikowanego SBS. Przekładka technologiczna pozwala zgrzewać bitum z gumą.
Przed ułożeniem pokrycia połać dachu została odpowiednio przygotowana: odkurzona, odczyszczona i zagruntowana za pomocą systemowego gruntu (FG35). Grunt nanosi się w szachownicę (gruntowanie punktowe). Taki sposób gruntowania umożliwia migrację pary wodnej. Ten materiał nie wymaga zachowania szczególnej kolejności prac. Układa się go niezależnie od spadku. Arkusze są rozwijane, układane, następnie łącza są liniowo zgrzewane i tak zamyka się kolejne etapy. Wszystkie powierzchnie poziome łączone są mechanicznie, za pomocą zgrzewarki automatycznej typu Leister- Varimat na gorące powietrze. Zgrzew ma szerokość 6 cm. Charakteryzuje się także widocznym wypływem bitumu, co umożliwia wzrokową kontrolę wykonanego łączenia.
Pod Resitrix nie stosuje się dylatacji w formie omegi, lecz płaskie dylatacje, co poprawia stosunki wodne dachu i zapobiega tworzeniu wododziałów. Umożliwia to ponadprzeciętna elastyczność powłoki, wynosząca 500%. Przy samoprzylepnej membranie nie było konieczności stosowania obróbek blacharskich. Nie wymaga też ona stosowania listew na pionowej krawędzi. Krawędź taką wystarczy szczelnie zagruntować, aby można ją było połączyć z elastomerem. EPDM na płaszczyznach pionowych zgrzewano ręczną zgrzewarką. Resitrix łączy się praktycznie z każdym materiałem oprócz miękkiego PCV, w tym ze wszystkimi rodzajami blach i papą termozgrzewalną. Można go zgrzewać do okien i fasad. Ponadto na dachu wykonano 8 odwodnień do wnętrza garażu połączonych z membraną za pomocą oddzielnych wykrojów z Resitrixu, również zgrzewanych ręcznie. Przeprowadzona na koniec próba szczelności wykazała, że dach jest szczelny. Wykonawcą dachu jest warszawski oddział firmy Interfloor z Bielska-Białej (www.interfloor.pl). Gwarancja producenta wynosi 10 lat z możliwością przedłużenia do 20. Wykonawca udzielił 3 lat gwarancji na swoją pracę.
Emil Szczepański |