Artykuł przedstawia dach na nowowznoszonym budynku lubelskiego sądu rejonowego. Projekt przewidywał ułożenie na dachu papy termozgrzewalnej. Wykonawca, firma Karya, wybrał produkty firmy Swisspor.
Budowę nowego budynku sądu rejonowego w Lublinie ukończono w 2006 r. Wykonawstwo hydroizolacji dachu zlecono firmie Karya. Generalnym wykonawcą sądu była firma BT Nieruchomości, z którą Karya jako podwykonawca wielokrotnie już współpracowała. Obie strony znają się i darzą zaufaniem. Dach sądu pokryto papą termozgrzewalną, przy czym projekt nie określał dokładnie, czyjej produkcji ma to być wyrób.
Co na dach?
Jak twierdzi mgr inż. Adam Bartczuk, w Polsce panuje niestety niska kultura użytkowania i eksploatowania dachów płaskich. Abstrahując od samych materiałów stosowanych na pokrycia i poziomu wykonawstwa, na dachach nie wytycza się traktów komunikacyjnych, więc hydroizolacje są uszkadzane przy okazji napraw znajdujących się na nich urządzeń, nie przestrzega się zaleceń konserwacyjnych. Usterkom tym można w pewnym stopniu zapobiegać, stosując odpowiednie materiały. Inwestorowi zależało na bardzo dobrym pokryciu dachu, Karya zaś wszystkie swoje dotychczasowe realizacje wykonywała papami termozgrzewalnymi, ma więc spore doświadczenie w tym względzie. Z czystym sumieniem poleciła zastosowanie produktów Swisspora z serii Czarna Mamba (o ile projekt nie wymusza zastosowania konkretnego produktu, Karya zawsze proponuje właśnie te wyroby).
Warstwy
Układ dachu jest następujący: stropodach żelbetowy, paraizolacja z folii PE, kliny styropianowe kształtujące spadki do koryt dachowych, na nie ocieplenie z wełny mineralnej i dwuwarstwowe pokrycie z papy termozgrzewalnej. Przy attykach zastosowano klin z wełny lub ze styropianu, który powoduje łagodne przejście przez kąt 90 stopni. Dach miał powierzchnię ok. 1200 m2. Nie jest to dużo, lecz na połaci występuje dużo dodatkowych elementów, wymagających dodatkowych obróbek i uszczelnień: kominy, wyłazy dachowe, maszty antenowe, attyki, dużo podstaw pod urządzenia (głównie pod klimatyzatory), instalacja odgromowa. Nie było świetlików, ale za to są wyłazy dachowe z przezroczystego poliwęglanu, rekompensujące po części ich brak Spodnią warstwę papy układaną na wełnie zamocowano mechanicznie, łącznikami teleskopowymi. W tym momencie wykonano także wszystkie obróbki ww. elementów w papie podkładowej. Następnie połać pokryto papą wierzchnią, zgrzano ją i wykonano obróbki blacharskie. Po 2 latach bez zmian… Dachy płaskie są przeważnie projektowane z 1–2% spadkiem. Przy zastosowaniu tak miękkiego materiału jak wełna mineralna jest to jednak zbyt mało – nawet stosunkowo nieduży nacisk powodować może bowiem wgniecenia i zastoiny. Mając to na uwadze projektant za radą firmy wykonawczej zwiększył spadek z 1,5 do 2,5%. Generalnie dach nie wymagał szczególnej uwagi, bo Karya dachami zajmuje się od roku 1994 roku, a ten dach nie miał elementów nowych. W trakcie robót nie pojawiło się nic, co opóźniałoby prace. Był to dach nowy, na budynku nowowznoszonym, więc o wiele łatwiejszy do wykonania niż remont starego pokrycia. Karya zawsze podkreśla znaczenie wierzchniej warstwy pokrycia, po której wcześniej czy później będą chodzić ludzie. Do wszelkich urządzeń zainstalowanych na dachach muszą być wytrzymałe dojścia. Papy Swisspor nadają się do tego doskonale. Obok sądy stoi inny budynek, którego dach ma hydroizolację z papy produkcji zachodniej, z której na ścieżkach komunikacyjnych po 2 latach znikła posypka – po prostu starła się. Karya naprawiła te miejsca, naklejając w nich papę Swisspor. Przedstawiany w artykule dach został ukończony latem 2006 r. i do tej pory nie widać żadnych oznak starzenia się czy zużycia pokrycia. Gwarancja wykonawcza na szczelność dachu nie przekracza gwarancji producentów poszczególnych materiałów użytych przy inwestycji – jest to 10 lat. Firmowa karta gwarancyjna wymaga jednak dokonywania okresowych przeglądów dachu, aby gwarancja zachowała ważność.
Bezpieczna Temida
Inspektor budowlany wykazał się wiedzą merytoryczną i zwracał uwagę na szczegóły typu: połączenia pap, wypływki, obróbki papowe (żeby nie były na krawędziach), zakończenia obróbek na kominach listwami dociskowymi czy koryta spływowe. 30 dni od dnia wejścia z robotami do dnia oddania dachu i została ukończona w terminie. Spora w tym zasługa pogody, która była wówczas wręcz wymarzona. Odbiór techniczny odbył się bez zastrzeżeń. Siedziba Temidy jest dobrze chroniona.
Współpraca: mgr inż. Adam Bartczuk, Karya Sp. z o.o. Zdjęcia: Karya Sp. z o.o. www.karya.pl |